1 KROK: Zakładanie działalności gospodarczej: cel i rodzaj

Zakładanie działalności gospodarczej to proces. Najpierw trzeba się zastanowić, po co jest nam działalność gospodarcza. Jest wiele zajęć, które na początku naszej drogi nie wygenerują na tyle dużych przychodów, żeby zakładać działalność gospodarczą. Tutaj polecam zaznajomić się z możliwością prowadzenia działalności niezarejestrowanej. Jeżeli potrzebujesz działalności gospodarczej, to zastanów się czy zakładać ją sam, czy może interesuje cię spółka. Oba rozwiązania mają plusy i minusy. Działalność gospodarczą łatwo otworzyć i zamknąć, z kolei w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadamy swoim majątkiem, lecz majątkiem spółki i to do określonej kwoty.

zakładanie działalności gospodarczej
zakładanie działalności gospodarczej

2 KROK: Zakładanie działalności gospodarczej: otwórz firmę

Aby faktycznie otworzyć firmę, wypełnij wniosek (druk CEIDG-1 znajdziesz w internecie) i potwierdź go swoim urzędzie miasta. Do otwierania spółek od razu lepiej mieć księgowego, który specjalizuje się w tego typu firmach.

3 KROK: Zakładanie działalności gospodarczej: księgowość

Jeżeli masz pojęcie o księgowości, możesz zająć się nią sam, ale ja osobiście tego nie polecam. Skup się na swojej działalności, resztę zadań lepiej delegować. Ale pamiętaj, to nie jest tak, że biuro księgowe bierze na siebie pełną odpowiedzialność za błędy. Jednak ryzyko jest niskie, zapewne niższe niż gdybyś prowadził księgowość sam, opierając się na wiedzy z Internetu.

4 KROK: Zakładanie działalności gospodarczej: US, VAT, PIT, ZUS

Zapoznaj się chociaż z podstawową terminologią i dowiedz się, co cię dotyczy. Urząd skarbowy i podatek dochodowy dotyczy każdej zarejestrowanej działalności gospodarczej. Jest kilka rodzajów podatków, dowiedz się, jaki rodzaj rozliczeń będzie dla ciebie najkorzystniejszy. VAT-owcem nie jest każdy, ale warto się upewnić, czy ty nim powinieneś być. Ustal to z księgowym i urzędem.

Aktualnie są indywidualne konta do płatności składek do ZUS oraz podatków do urzędu skarbowego. Do urzędu skarbowego można je wy generować na stronie https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego

Składki ZUS mają różne wysokości i składowe. Koniecznie płać je w terminie, unikniesz problemów z wypłaceniem chorobowego czy macierzyńskiego. Daty sprawdź na stronie https://www.zus.pl/

5 KROK: Zakładanie działalności gospodarczej: Trzymaj rękę na pulsie

Współpraca z księgową powinna ci dać pewność, że jesteś na bieżąco, ale wątpliwości podatkowe sprawdź TUTAJ . Nie bój się również wizyt i zapytań w placówkach urzędu skarbowego i ZUS, lepiej zapytać niż się pomylić.

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę przed założeniem działalności, polecam zapoznać się z książką „Jak stworzyć swój pierwszy biznes?” – Patrycja Mstowska-Borysiewicz, Mariusz Mszyca.

Osobiście polecam także zastanowić się nad założeniem social mediów dla swojej firmy. Oprócz Facebooka najbardziej chciałabym Cię zachęcić do pojawienia się na YouTube. Ten temat poruszyłam w tym wpisie. Zachęcam Cię również do subskrybcji mojego kanału TUTAJ, aby poszerzyć swoją wiedzę o prowadzeniu kanału właśnie na YouTube.

Życzę Ci powodzenia w otwieraniu swojego biznesu i koniecznie daj mi znać w komentarzu, jak jeszcze mogę Ci pomóc.

Jeżeli chcesz zacząć na YouTube, to dołącz do newslettera i pobierz bezpłatnie Ebooka „7 błędów, których trzeba uniknąć, zakładając kanał na YouTube”:

.

Agata