YouTube blokuje komentarze

YouTube blokuje komentarze. Co się wydarzyło?

Zacznijmy od początku, a więc od tego, co się stało, że YouTube zablokował komentarze. Na początku 2019  roku wybuchła afera, w której okazało się, że algorytm YouTube poleca kanały dziecięce pedofilom. Z założenia platforma jest przeznaczona dla osób powyżej 13 roku życia, ale realia są zupełnie inne. Ogromna ilość dzieci nie tylko ogląda treści, ale także je udostępnia na YouTube bez ograniczeń. Brak jakichkolwiek zabezpieczeń doprowadził do wspomnianej afery. 

YouTube dostał ogromne kary w okolicach 200 milionów dolarów nałożone przez FTC czyli amerykańską Federalną Komisję Handlu za nieprzestrzeganie COPPA – ustawy o ochronie prywatności dzieci w internecie. Mówi ona w uproszczeniu o tym, że nie można gromadzić danych użytkowników poniżej 13 roku życia. Co ciekawe, tacy użytkownicy mają swój ogromny udział w wyświetleniach platformy.

Konsekwencją sytuacji było natychmiastowe zablokowanie przez YouTube komentarzy pod filmami kanałów, które były przeznaczone dla dzieci, występowały w nich dzieci lub miały elementy z dziećmi związane np. kanały vlogowe. Wywołało to lawinę niezadowolenia wśród twórców i przysporzyło problemów z komunikacją ze społecznościami na wiele tygodni.

Rozwiązanie problemu przez YouTube

YouTube został postawiony pod ścianą i musiał znaleźć rozwiązanie, bo jak się okazało sama aplikacja YouTube Kids nie wystarczyła. W konsekwencji YouTube wprowadził konieczność oznaczania umieszczanego na platformie contentu jako przeznaczony dla dzieci lub nie. Ważne słowo to w tym wypadku KONIECZNOŚĆ, bo jeżeli nie zaznaczymy tej funkcji na naszym kanale czy pojedynczo pod umieszczanym filmem, to zostaniemy z automatu pozbawieni paru funkcji.

Ograniczone lub wyłączone funkcje

W praktyce działa to tak, że kanały nieprzeznaczone dla dzieci mają wszystkie dostępne funkcje a kanały niezweryfikowane (które nie zaznaczyły czy są dla dzieci, czy nie) oraz kanały skierowane dla dzieci mają ograniczone lub wyłączone funkcje takie jak:

 

  • komentarze,
  • brak spersonalizowanych reklam,
  • superchat, półka z produktami,
  • czat na żywo,
  • powiadomienia,
  • dodawanie filmu do playlisty, 
  • miniodtwarzacz,
  • ekrany końcowe,
  • relacje,
  • zakładka społeczność.

Jak odblokować komentarze?

Przede wszystkim chciałam podkreślić (bo na moim kanale wszyscy się rzucają o to), że TO ŻE TWÓJ KANAŁ NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z DZIEĆMI, wcale nie oznacza, że YouTube blokuje Ci funkcje np. komentarzy bez powodu. Powód może być banalny: nie doczytałeś, że masz obowiązek zaznaczyć pod każdym filmem osobno lub dla wszystkich treści na kanale, że NIE JEST on przeznaczony dla dzieci.

Poniżej pokazuję krok po kroku, jak zaznaczyć na kanale, czy Twoje treści są przeznaczone dla dzieci czy nie.

1. W Studio Twórców klikasz w USTAWIENIA.
jak-odblokować-komentarze-na-youtube
2. Klikasz w zakładkę KANAŁ.
jak-odblokować-komentarze-na-youtube
3. Klikasz w USTAWIENIA ZAAWANSOWANE.
jak-odblokować-komentarze-na-youtube
4. Zaznaczasz: Nie, oznacz ten kanał jako nieprzeznaczony dla dzieci. Nigdy nie przesyłam treści przeznaczonych dla dzieci. (chyba że jest inaczej)

Jeżeli chcesz zaznaczać przeznaczenie treści każdorazowo przy dodawaniu nowego film, to w poprzednim kroku zaznaczasz: Chcę sprawdzać to ustawienie dla każdego filmu.

W tym przypadku przeznaczenie treści dla dzieci bądź nie zaznaczasz w sposób pokazany poniżej ZAWSZE, gdy dodajesz nowy film.

jak-odblokować-komentarze-na-youtube
1. W Studio Twórców klikasz w zakładkę Filmy. 2. Przy wybranym filmie klikasz w ołówek SZCZEGÓŁY.
1. Klikasz w Szczegóły. 2. Zaznaczasz, czy film jest przeznaczony dla dzieci czy nie.

Problem z komentarzami dalej się pojawia

Jeżeli problem z komentarzami nadal się pojawia, to w mojej opinii są 3 opcje.

Po pierwsze: zaznaczyłeś, że Twoje filmy/film SĄ przeznaczone dla dzieci i dlatego komentarze są wyłączone.

Po drugie: jest coś takiego jak Wytyczne dla Społeczności YouTube i jeżeli je w jakiś sposób łamiesz, to YouTube ma Cię na celowniku. Polecam zapoznać się  z zasadami tutaj: https://www.youtube.com/about/policies/#community-guidelines

Po trzecie: YouTube też popełnia błędy (i dostaje za to kary), więc może warto odezwać się do Pomocy YouTube w celu rozwiązania problemu z komentarzami.

O blokowaniu komentarzy na YouTube możesz także posłuchać na moim kanale, filmy poniżej.

Zachęcam Cię także do odwiedzenia mojej strony na Facebook’u TUTAJ oraz pobrania mojego Planera YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *