W dzisiejszym poście zagłębimy się jeszcze bardziej w temat początków na kanale YouTube. Skupimy się na temacie planowania i optymalizacji oraz będziemy mówić o tym, jak te dwa procesy zastosowane do twoich filmów i kanału będą miały dobry wpływ na jego rozwój. Dowiesz się, jak skutecznie prowadzić kanał na YouTube.
Planowanie
W poprzednim poście blogowym umówiłam krok po kroku, jak powinien przebiegać proces „jak zacząć na YouTube” w dużym uproszczeniu. Dziś chciałabym cię zachęcić, abyś przyjrzała się temu dokładniej. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest dobre planowanie a bez dobrego planowania nie pójdziesz dalej. A raczej pójdziesz, ale jakby zupełnie nieprzygotowana na to, co cię czeka.
Należy zaplanować filmy na co najmniej kolejny miesiąc. Jeżeli chcesz publikować cztery filmy w miesiącu, opracuj plan na cztery. Jeśli masz ochotę zaplanować sobie dwie publikacje tygodniowo, to stwórz zarys na osiem filmów. Zastanów się, jakie nadać im tytuły, niech to będzie twój pierwszy krok.
Następnie usiądź i zastanów się nad zarysem każdego z tych tytułów. Idealnie będzie, jeżeli usiądziesz i do każdego z nich stworzysz skrypt skrypt. To nic innego jak schemat twojego filmu napisany w kilku punktach. Pamiętaj, aby zacząć od wstępu, w którym mówisz, o czym będzie wideo. Następnie się przedstawiasz a później zarysowujesz temat filmu w trzech głównych punktach. Na końcu wzywasz do subskrypcji, zapisu na listę czy przejścia na bloga. Ty wybierasz.
Optymalizacja w YouTube Studio
Kolejną rzeczą, do której chciałabym cię namówić, jest zwrócenie szczególnej uwagi na optymalizowanie filmów w YouTube Studio. Jest to jedna z najważniejszych taktyk, która sprawi, że będziesz prowa
dzić kanał na YouTube skutecznie i z sukcesami już od samych początków.
Bez zadbania o YouTube Studio twoje filmy nie będą mogły się przebić w gąszczu innych, ponieważ algorytm nie będzie wiedział, o czym są. Wejdź do YouTube Studio i zapoznaj się z nim tak zupełnie na sucho. Zobacz, gdzie są opisy, tagi, playlisty. To nie jest straszne miejsce, po prostu musisz je poznać i przyswoić.
Następnie zacznij pracować ze swoimi filmami i je zoptymalizuj pod kątem opisów, tagów, ekranów końcowych i innych.
Pomoże ci wcześniej zrobiona burza mózgu, dzięki której ustalisz słowa kluczowe, które dotyczą jednocześnie twojego kanału, ale także filmu, który w danym momencie optymalizujesz w YouTube Studio.
Optymalizuj swoją pracę
Ostatnią rzeczą, do której chciałabym cię dzisiaj namówić jest optymalizowanie swojej pracy, aby w tym samym czasie, który przeznaczasz na tworzenie kanału i filmów na YouTube, zrobić dużo więcej niż normalnie.
Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest napisanie schematu opisu twoich filmów w pliku tekstowym. Zapisz to, co chcesz, żeby znalazło się w każdym opisie np. linki do innych twoich social mediów albo do zapisu na listę oczekujących. Wtedy będziesz do tego schematu dopisywała tylko kilka zdań na początku na temat danego i ten zabieg sprawi, że pracując nad optymalizacją twojego filmu w YouTube Studio zrobisz kopiuj-wklej i dodasz tylko jego początek.
Kolejny schemat, który możesz opracować, to schemat stałych tagów. Większość tagów będzie dotyczyło wszystkich twoich filmów. Mam nadzieję, że już ustaliłaś spójny temat kanału i nie skaczesz po innych. Dzięki temu tagi związane z kanałem i filmem będą się pokrywać. Mając taki schemat, dopisujesz tylko dodatkowe tagi, które kojarzą się ściśle z danym filmem.
Pracuj w blokach czasowych
Ostatnia rada dotycząca optymalizowania swojej pracy, aby wy tym samym czasie zrobić więcej, jest to tworzenie w blokach czasowych a dobrym przykładem jest nagrywanie. Wcześniej przygotowujesz w bloku czasowym skrypty do kilku wideo jednocześnie. Następnie gdy masz czas nagrywać, rozstawiasz sprzęt i w jednym czasie nagrywasz np. cztery filmy na cały miesiąc.
Malujesz się raz, raz rozkładasz oświetlenie, raz wyrzucasz z domu rodzinę, żeby móc nagrywać i raz nagrywasz cztery filmy. Musisz je potem obrobić i wrzucić na YouTube. Nie musisz raz w tygodniu siadać i wygospodarować 1 h na to wszystko, tylko przeznaczasz półtorej godziny i masz cztery nagrania.
Zmiana w myśleniu o pracy w blokach czasowych zmieni twoją efektywność pracy na YouTube. To wskazówka, którą możesz wykorzystać w swojej codziennej pracy i życiu.
Na temat poruszony w tym poście blogowym zostało nagrane także video na YouTube, które możesz zobaczyć poniżej. Tymczasem jeżeli chcesz zacząć na YouTube, to dołącz do newslettera i pobierz bezpłatnie Ebooka „7 błędów, których trzeba uniknąć, zakładając kanał na YouTube”