Ogromna większość twórców contentu prędzej czy później dochodzi do momentu, gdy wydaje im się, że wszystko już zostało napisane, powiedziane, nagrane. Im dłużej prowadzisz bloga, kanał youtube czy konto na instagramie, tym większe prawdopodobieństwo, że borykasz się z brakiem weny i szukasz miejsc, gdzie znajdziesz pomysł na posta lub video.

Pomysł na posta lub video

Może być tak, że prowadzisz swojego bloga bardzo długo. Możesz po prostu mieć niszową i bardzo zawężoną tematykę. Jeżeli masz problem, żeby znaleźć pomysł na posta lub video, to mam dla Ciebie 5 świetnych rad, które rozwiążą ten problem. No to jedziemy!

Główny temat bloga lub kanału youtube

Zaczynając jako twórca, pewnie miałeś jakiś cel, wybrałeś temat, o którym chcesz pisać. Może siadłeś i faktycznie to przemyślałeś, może po prostu pasja sprawiła, że zacząłeś tworzyć i nawet się nad tym nie zastanawiałeś.

Polecam Ci wziąć kartkę i długopis i w spokoju zastanowić się, o czym faktycznie jest Twój blog/kanał. Przemyśl jaka dziedzina jest mu najbardziej bliska. Jeżeli piszesz posty o jakości zdjęć, to Twoim głównym tematem jest fotografia. Nie zamykaj się w takim razie tylko na jakość zdjęć! Owszem może to jest Twój konik i piszesz głównie o tym, ale warto mieć zawsze szersze możliwości i dodać dodatkową wartość w swojej dziedzinie. Możesz na przykład pisać o wyborze sprzętu fotograficznego, programach do edycji zdjęć, portalach do ich sprzedaży tzw. stockach a nawet o tym, jak zarabiać na zdjęciach.

Jak tylko poznasz dziedzinę, w której tworzysz swoją niszę, to będziesz w stanie wpaść na pomysł na bloga lub video, które przyciągnie dodatkowych czytelników i subskrybentów. pomysł na posta lub video

Avatar Twojego czytelnika lub subskrybenta

Aby znaleźć pomysł na posta lub video, warto się zastanowić nad avatarem swojego czytelnika lub subskrybenta. Czym jest taki avatar? Avatar to taka szumna nazwa na zebranie wszystkich podstawowych informacji o swojej publiczności.

Po raz kolejny weź kartkę i długopis. Siądź sobie wygodnie i zastanów się, co łączy wszystkich ludzi, którzy mogą chcieć czytać Twojego bloga lub oglądać Twoje filmy. Nie chodzi tutaj o wiek czy płeć, choć też możesz to uwzględnić, ale nie ma to aż takiego znaczenia. Pomyśl, czego chce Twój widz. Czy Twoim widzem jest osoba, która chce dowiedzieć się, jak zarabiać pieniądze? Czy ogląda Twoje video, bo chce robić piękne zdjęcia? A może chce nauczyć się robić piękne zdjęcia a potem dowiedzieć się, jak na nich zarabiać?

Pamiętaj, że robisz to co robisz, z chęci i pasji, ale robisz to dla publiczności. Bez niej Twój wpis czy filmik nie ma sensu, bo robisz go dla siebie. Dlatego tak ważne jest, aby zadać sobie pytanie, kim jest mój widz i czego potrzebuje. Jeżeli masz mniejszą lub większą publiczność, która zostawia Ci komentarze, to spróbuj z nich wyczytać, czego chcą się dowiedzieć, co wzbudza największe zainteresowanie.

I nie zapominaj, żeby angażować swoją widownię, pytając, czego jeszcze nie wiedzą albo co zaciekawiło ich najbardziej w danym video. To mogą być kluczowe wskazówki, które dadzą Ci pomysł na posta lub video.Pomysł na posta lub video

Śledzenie blogów i kanałów o podobnej tematyce

Obecnie choćbyś był, nie wiadomo jak niszowy, to na pewno ktoś pisze bloga albo nagrywa video o podobnej tematyce co Ty. Takie czasy i bardzo dobrze. Ludzie wybierają na podstawie tego, kto bardziej im przypadnie do gustu. A gusta są różne.

Koniecznie subskrybuj takie kanały i czytaj takie blogi, które poruszają podobne Twoim tematy. Dzięki temu, możesz z nich czerpać pomysł na posta lub video na twoim blogu lub kanale. Może ten xyz wpadł na coś, na co Ty nie wpadłeś albo nie dostrzegłeś powiązania z Waszą tematyką a taki związek jest.

BONUS 1 ! Nawet jeżeli masz bloga to subskrybuj kanały na youtube, bo mają jedną ciekawą funkcjonalność. Wchodząc na wszystkie video danego kanału, możesz nacisnąć przycisk, który posegreguje je zgodnie z popularnością! Daje Ci mierzalną informację, co na podobnym kanale przyciągnęło najwięcej wyświetleń, co się sprawdziło. Najbardziej popularne video, którego liczba wyświetleń wielokrotnie przekracza ilość subskrybentów danego kanału, to tak zwane video wirusowe, które właśnie jak wirus rozchodzi się po youtube. Jego popularność jest tak wielka, bo temat zaciekawił odbiorców a co za tym idzie, youtube jako SEO poleca go swoim użytkownikom, co prowadzi do jeszcze większej ekspansji tego nagrania w sieci. To jest ten temat, o którym możesz napisać lub porozmawiać i będziesz mieć większe szanse na sukces.

Social media

Mając dostęp do ogromnej liczby platform social media, polecam z nich skorzystać, aby zdobyć pomysł na posta lub video. Sprawa ma się podobnie, jak z subskrybcjami youtube lub czytaniem powiązanych tematycznie blogów.

Nie polecam odlatywania na wiele godzin na fejsie. Wyznacz sobie jedną max dwie godziny w tygodniu na szukanie inspiracji w social mediach. Przejrzyj wtedy polubione przez siebie fanpage’e o powiązanej z Twoją tematyce. Możesz tutaj czerpać garściami, ponieważ wiele osób udostępnia nie tylko swoje autorskie dzieła, ale wrzuca na przykład artykuły tematyczne z dużych portali. Do wyboru masz facebook, instagram, snapchat, pinterest, twitter i inne. Dodatkowo jeżeli będziesz szukał danego tematu, to będą Ci wyskakiwać reklamy powiązanych stron i ja ich nie mijam! Wręcz przeciwnie klikam w nazwę fanpage’a czy strony i znowu mogę czerpać z tematów reklamodawcy. Proste? Proste!Pomysł na posta lub video

Wróć do swoich najlepszych postów i nagrań

Jeżeli coś działało w przeszłości, to jest duża szansa, że zadziała także dzisiaj. Na pewno masz u siebie posta, który był szeroko komentowany albo po prostu przyciągnął więcej czytelników niż inne. Dlatego warto napisać ten temat ponownie. Oczywiście warto, żeby minęło przynajmniej pół roku, choć niektóre tematy, które są bardzo zmienne, można aktualizować co kwartał. Nie namawiam Cię tutaj do kopiowania treści, wręcz to odradzam. Zaktualizuj dany post lub video. Poszukaj, co od czasu wrzucenia tego contentu się zmieniło. Może inne aparaty są teraz top 10? Może jest nowy trend robienia fotografii krajobrazu? Może pora roku się zmieniła i czas na inne aranżacje, o których możesz napisać.

Często, gdy szukam czegoś czy to w google czy na youtube, to patrzę na to, kiedy to było umieszczone w sieci. Nie chcę czytać posta z 2017 roku na temat zarabiania online. Chcę wiedzieć, jak ludzie zarabiają dzisiaj w 2018. Dlatego aktualizuj swoje posty co jakiś czas. Możesz napisać na przykład: Najlepsze aparaty na 2018 rok. Ba! Możesz nawet wyszukać zapowiedzi aparatów, które mają wyjść w 2019 roku, to dopiero będzie nowinka dla Twoich czytelników i widzów.

Tak samo youtube. Ta platforma także sama w sobie poleca dobre (często oglądane) treści, ale umówmy się, że lepiej w rankingu SEO będzie się miało video nowsze niż 3-letnie. Sprawa jest tym pilniejsza, jeśli masz dużą konkurencję w danym temacie.

BONUS 2! Zajrzyj także na Google Trends i dowiedz się, co w trawie piszczy. Ta strona powie Ci, czego w sieci szukają internauci i będziesz mógł dopasować do tego swoje treści. Powodzenia!

 

Daj znać w komentarzu poniżej, czy przydały Ci się moje sposoby?

Miłego dnia 😉