Dlaczego miniatura filmu jest tak ważna na YouTube?

Wiele mniejszych firm, które prowadzą kanały na YouTube, oraz osób, które powoli budują swoje brand’y w sieci, robi jeden podstawowy błąd, który obcina im zasięgi. Bagatelizują znaczenie miniatur w swoich filmach video. Dlaczego miniatura filmu jest tak ważna na YouTube? Dlatego, że filmy oglądają ludzie. Odkrycie roku…

 

Porozmawiajmy sobie swobodnie o poznawaniu się ludzi i o tym, co ma duży wpływ na to, czy od samego początku ich lubimy. Wszyscy wspólnie dojdziemy w końcu do jednego wniosku. Mianowicie najważniejsze jest zawsze pierwsze wrażenie. Najbardziej uzmysłowią Ci, o co mi chodzi, dwa przykłady.

Pierwszy: idziesz na rozmowę kwalifikacyjną do swojego wymarzonego pracodawcy. W co się ubierasz, jeżeli chcesz zrobić dobre wrażenie? Pójdziesz w spranym podkoszulku i dżinsach? Nie wydaje mi się. Wybierzesz dobrze skrojony garnitur, sukienkę z marynarką, koszulę.

Drugi: poznajesz piękną kobietę w sklepie u swojego znajomego. Jak myślisz, kiedy będziesz miał większe szanse na dostanie jej numeru? Gdy zobaczy Cię w schludnym stroju z zadbaną fryzurą? A może gdy przyjdziesz w poplamionej bluzie i będziesz wczorajszej świeżości?

 

Czy nam się to podoba, czy nie, ludzie oceniają nas po wyglądzie. KROPKA. Tak było, jest i prędko się to nie zmieni. Owszem, jest szansa naprawienia pierwszego wrażenia później, ale często jest to bardzo trudne. Dokładnie tak samo jest z filmami na YouTube i innych platformach wideo. Po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę filmów, pojawia się kilka do kilkunastu video, które mają odpowiedzieć na naszą potrzebę. Każde z nich ma swoją miniaturę czyli obrazek, który z założenia pokazuje, o czym jest dany film.

W ciągu następnych mikrosekund Twój mózg dokonuje przetworzenia informacji, które widzi na ekranie, a Ty dokonujesz wyboru filmu. Nieświadomie zostałeś jurorem w konkursie na najlepszy temat i miniaturę filmu.

 

Tak, jak w każdym konkursie, oceniamy w pierwszej kolejności to, czy ktoś/coś jest ładny/schludny/dobrze wykonany, tak na YouTube oceniamy, czy video odpowie naszym potrzebom. Miniatura pokaże nam trzy rzeczy.

Po pierwsze: czy film jest faktycznie w tematyce, o którą pytamy.

Po drugie: czy osoba, która nagrała film, jest specjalistą w dziedzinie, o którą pytamy.

Po trzecie: dowiemy się także, czy twórca ma do nas na tyle szacunku, żeby poświęcić czas i przyłożyć się do zrobienia estetycznej i odpowiadającej tematyce miniatury. Zupełnie tak, jak wyprasowałby koszulę przed rozmową o pracę.

 

Jeżeli masz swój kanał na platformie video, to dobrze zastanów się, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Wejdź na spokojnie na YouTube i wpisz pierwszą frazę, która przyjdzie Ci do głowy, wybierz jeden z zaproponowanych filmów a następnie zastanów się, co kierowało Twoim wyborem. Nie wiedziałeś, co zastaniesz w środku. Ale na pewno milej wchodzi się do schludnie otynkowanej kamienicy niż rozpadającej się rudery. Daj swoim widzom najwyższą jakość, jeszcze zanim dowiedzą się, kim jesteś.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *